Αρχείο ημέρας 19 Μαΐου 2017

Ενημερωτικό Σημείωμα για την ενδυμασία των μαθητριών στη σχολική εκδήλωση

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας, είναι καθημερινά στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε απορία-διευκρίνιση σχετικά με την ενδυματολογική εμφάνιση των μαθητών/τριών μας για την εκδήλωση της 12ης Ιουνίου 2017 (ώρα 18:00, στο ΦΙΛΙΠΠΕΙΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ).

Ειδικότερα ομάδα εθελοντών του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, προσφέρεται να βοηθήσει στο ράψιμο της τούλινης φούστας που έχει αγοράσει ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων και έχετε ήδη παραλάβει.

Ενδυμασία παιδιών στην εκδήλωση λήξης σχολικού έτους

Αγαπητοί γονείς, Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι στις 12 Ιουνίου 2017 το απόγευμα στο Φιλίππειο, θα γίνει η σχολική μας γιορτή με θέμα τον ελληνικό κινηματογράφο. Θα σας παρακαλούσαμε να βοηθήσετε με την ενδυματολογική παρουσίαση των παιδιών. Παρακάτω δίνονται σχετικές πληροφορίες για την ενδυμασία κοριτσιών και αγοριών για κάθε τμήμα.

Τμήμα Α1:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κόκκινη τούλινη φούστα,

Άσπρο αμάνικο μπλουζάκι

ΑΓΟΡΙΑ Τζιν μακρύ παντελόνι

Άσπρο μπλουζάκι

Τμήμα Α2:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ Γαλάζια τούλινη φούστα

Άσπρο κοντομάνικο μπλουζάκι

Τα μαλλιά πιασμένα σε κοτσιδάκια

ΑΓΟΡΙΑ Τζιν παντελόνι,

Καρό πουκάμισο φορεμένο ξεκούμπωτο

Τμήμα Α3:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ Άσπρη τούλινη φούστα,

Άσπρο μπλουζάκι κοντομάνικο

ΑΓΟΡΙΑ Άσπρο παντελόνι μακρύ

Τάξη Β:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ Φουξ τούλινη φούστα

Μαύρο κάπρι κολάν

Μαύρο αμάνικο μπλουζάκι (φανελάκι)

Τα μαλλιά πιασμένα αλογοουρά

ΑΓΟΡΙΑ Τζιν μακρύ παντελόνι

Μαύρο αμάνικο μπλουζάκι (φανελάκι)

Τάξη Γ:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

Κίτρινη τούλινη φούστα,

Άσπρο αμάνικο μπλουζάκι (φανελάκι)

Άσπρο κάπρι κολάν

Κίτρινη κορδέλα στα μαλλιά

Τάξη Δ:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

Μπλε τούλινη φούστα

Άσπρο κάπρι κολάν

Άσπρη κορδέλα στα μαλλιά

Τζιν ή υφασμάτινο σορτσάκι σε όποιο χρώμα διαθέτουν

Μαύρο κοντομάνικο μπλουζάκι

Τάξη Ε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ Άσπρο κάπρι κολάν

Άσπρο κοντομάνικο μπλουζάκι

Μπλουζοφόρεμα σε όποιο χρώμα θέλουν κίτρινο, σομον, γαλάζιο, λαχανί, πορτοκαλί, άσπρο ή όποιο άλλο θέλουν εκτός από μαύρο (κοντομάνικο ή αμάνικο)

Άσπρο πουκάμισο της παρέλασης

Τάξη ΣΤ’:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ Τζιν παντελόνι

Μαύρο κοντομάνικο μπλουζάκι

Άσπρο πουκάμισο

ΑΓΟΡΙΑ Τζιν παντελόνι,

Άσπρο πουκάμισο της παρέλασης

Εκδήλωση για την Ημέρα Μνήμης της Γενοκτονίας των Ποντίων

Την Παρασκευή 19 Μαΐου, το πρώτο δίωρο, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση με αφορμή την ημέρα μνήμης της Ποντιακής Γενοκτονίας.

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης, με απαγγελίες ποιημάτων, με την εξαιρετική παρουσίαση ιστορικού αφηγήματος για τον ποντιακό ελληνισμό, από τη μυθολογία μέχρι τον ξεριζωμό, με κυκλικές κινήσεις που θύμιζαν θεατρικό δρώμενο και με μια παρουσίαση σε power point, συγκίνησαν και καθήλωσαν τους παραβρισκόμενους μαθητές και γονείς.

Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του ο μαθητής της Β΄ Γυμνασίου, του Μουσικού Σχολείου Βέροιας, Μπούχτσης Θωμάς, συνοδευόμενος από τον καθηγητή του κ. Μπατλιάκα Ιωάννη, ο οποίος παίζοντας με τη  λύρα του ποντιακούς σκοπούς και τραγούδια διάνθισε μουσικά την ανάγνωση των κειμένων.

Τιμητική ήταν επίσης και η παρουσία του κ. Τσανασίδη Ανδρέα, πατέρα της μαθήτριας της ΣΤ΄ Τσανασίδου Ελβίρας που έπαιξε με τη λύρα του σκοπούς και τραγούδια του Πόντου. Στο τραγούδι-μοιρολόι τον συνόδευσε ο καταπληκτικός ερμηνευτής κ. Παύλος Καγκελίδης.

Ευχάριστα μας εξέπληξαν όμως, τραγουδώντας χορωδιακά έναν ποντιακό σκοπό με την υποστήριξη του κ. Παύλου Καγκελίδη, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου και του Νηπιαγωγείου μας κ.κ.. Δρογούτη Χρυσούλα, Μαστρογιάννη Αικατερίνη, Αθανασιάδου Ξένη και Τσαχουρίδου Άννα.

Την επιμέλεια και τον συντονισμό της εκδήλωσης είχαν οι εκπαιδευτικοί Σκηπητάρη Βαϊτσα και Δελιοπούλου Μαρία σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς  κ.κ. Μπαζδέκη Σταύρο ,  Χατζηγεωργίου Ιορδάνη και Ορφανίδου Λουκία.

Ευχαριστούμε πολύ τα παιδιά της  ΣΤ΄ για την άψογη συνεργασία τους.

Ενημέρωση των μαθητών με θέμα “Εκπαιδευτική Ρομποτική”

Την εβδομάδα αυτή οι μαθητές της Δ’ και  Ε’ τάξη ενημερώθηκαν από την εκπαιδευτικό της Πληροφορικής του σχολείου μας, στην εκπαιδευτική ρομποτική. Επίσης, οι μαθητές ενημερώθηκαν για την συμμετοχή του σχολείου μας στο 9ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής που έγινε στο ΝΟΕΣΙΣ τον Απρίλιο. Οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης που συμμετείχαν στο συνέδριο παρουσίασαν την εργασία και έκαναν επίδειξη της ρομποτικής εφαρμογής που είχαν δημιουργήσει.