Αρχείο μηνός Νοέμβριος 2017

Παγκόσμια Ημέρα Δικαιωμάτων του Παιδιού

Η Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού, που αποτελεί το πλέον αποδεκτό κείμενο για τα ανθρώπινα δικαιώματα παγκοσμίως, υιοθετήθηκε από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ στις 20 Νοεμβρίου του 1989. Την έχουν επικυρώσει όλα τα κράτη του κόσμου, εκτός των ΗΠΑ και της Σομαλίας (η χώρα μας την επικύρωσε στις 2 Δεκεμβρίου 1992 με τον νόμο 2101), και τα 54 άρθρα της καλύπτουν όλα τα δικαιώματα των παιδιών που χωρίζονται σε 4 τομείς: Δικαιώματα Επιβίωσης, Ανάπτυξης, Προστασίας και Δικαιώματα Συμμετοχής.

Παρά τα διεθνή κείμενα προστασίας των παιδιών, που σε πολλές χώρες αποτελούν κενό γράμμα, εκατομμύρια παιδιά εξακολουθούν να υποφέρουν από τη φτώχεια και να στερούνται της στοιχειώδους σχολικής εκπαίδευσης, εκατοντάδες χιλιάδες υφίστανται τις τραγικές συνέπειες συρράξεων και οικονομικού χάους, δεκάδες χιλιάδες ακρωτηριάζονται στους πολέμους και πολλά ακόμη ορφανεύουν ή και σκοτώνονται από τον ιό του AIDS και από άλλες ασθένειες. Τα στοιχεία και οι αριθμοί είναι καταπέλτης στον εφησυχασμό της συνείδησης.

Τα δικαιώματα του παιδιού

Επίσκεψη του Γ2 και Β2 στο Δημαρχείο Βέροιας

Οι μαθητές και μαθήτριες των τάξεων Γ2 και Β2  την Πέμπτη 2  Νοεμβρίου επισκέφτηκαν το Δημαρχείο Βέροιας με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους, στο πλαίσιο του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος. Τα παιδιά υποδέχτηκαν ο Αντιδήμαρχος Παιδείας και Πολιτισμού κ. Σοφιανίδης Γιώργος και ο Γενικός Γραμματέας του Δήμου κ. Τσιλογιάννης Κώστας, όπου ενημερώθηκαν για την ιστορία και τις χρήσεις του ιστορικού  κτιρίου, για τις αρμοδιότητες του Δήμου, το θεσμικό ρόλο του Δημοτικού Συμβουλίου. Οι μαθητές κάθισαν στις θέσεις των μελών του Δημοτικού Συμβουλίου στη αίθουσα συνεδριάσεων και ευαισθητοποιημένα  για θέματα σημαντικά που αφορούν την πόλη τους, όπως η καθαριότητα, τα αδέσποτα, οι παιδικές χαρές, η λειτουργία φωτεινών σηματοδοτών στον Προμηθέα, ο καλλωπισμός της γειτονιάς τους και του Σχολείου τους, έκαναν ερωτήσεις. Ο κ. Σοφιανίδης ικανοποίησε με τις απαντήσεις του όλους τους μαθητές, δίνοντας λύσεις σε προβληματισμούς τους και βοηθώντας τους αυριανούς πολίτες αυτής της πόλης να συνειδητοποιήσουν ότι με ομαδικό πνεύμα, συλλογικότητα  και υπευθυνότητα   αντιμετωπίζονται όλα τα προβλήματα που αφορούν μία πόλη.

Ευχαριστούμε τον Γενικό Γραμματέα του Δήμου κ. Τσιλογιάννη Κώστα για την θερμή υποδοχή και προσφορά χυμών και γλυκισμάτων στους μαθητές, τον Αντιδήμαρχο παιδείας και Πολιτισμού κ. Σοφιανίδη Γιώργο για την ουσιαστική ενημέρωση ? συζήτηση , τον Αντιδήμαρχο Τουρισμού κ. Λυκοστράτη Βασίλη και την Πρόεδρο της δημοτικής κοινότητας Βέροιας κ. Ελένη Γκόγκα που ήταν επίσης παρόντες.

Ενημέρωση για την 17 Νοέμβρη

Την Παρασκευή 17-11-2017, θα πραγματοποιηθούν εκδηλώσεις για τον εορτασμό της επετείου του Πολυτεχνείου. Με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων η γιορτή θα πραγματοποιηθεί μέσα στην αίθουσα της κάθε τάξης. Με  την λήξη της γιορτής οι μαθητές θα αποχωρήσουν. Το ολοήμερο την ημέρα αυτή  δε θα λειτουργήσει.

Ώρα προσέλευσης μαθητών 8:15 και ώρα αποχώρησης 10:00.