Αρχείο μηνός Ιούνιος 2022

Λειτουργία σχολείου την Τετάρτη 15 Ιουνίου 2022

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες, καλησπέρα σας.

Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 15 Ιουνίου 2022, τελευταία ημέρα λειτουργίας του σχολείου μας για το τρέχον σχολικό έτος 2021-2022, δε θα πραγματοποιηθούν μαθήματα ούτε στο Πρωινό Πρόγραμμα ούτε στο Ολοήμερο. Οι μαθητές/τριές μας θα προσέλθουν κανονικά στο σχολείο στις 08:15 για να παραλάβουν σε εσώκλειστο φάκελο τον έλεγχο Προόδου καθώς και τον Τίτλο Προόδου ή Σπουδών τους, να αποχαιρετήσουν τους/τις εκπαιδευτικούς τους και στη συνέχεια μαζί με τις ευχές όλων μας για ένα Καλό Καλοκαίρι θα ξεκινήσει η σταδιακή αποχώρησή τους, ως ακολούθως:

Οι Α΄ και Β΄ τάξεις στις 09:30.

Οι Γ΄ και Δ΄ τάξεις στις 09:35.

Οι Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεις   στις 09:40.

Η προσέλευση καθώς και η αποχώρηση των μαθητών/τριών μας την ημέρα αυτή θα γίνει με ευθύνη των Γονέων/Κηδεμόνων.

Καλό καλοκαίρι σε όλους και όλες!!!

ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΠΑΠΑΔΑΣΚΑΛΟ

Την Τρίτη επισκέφτηκε το σχολείο μας ύστερα από πρόσκλησή μας ο ιεροδιδάσκαλος π. Γεώργιος Βακωνάκης για να μιλήσει στα παιδιά για τις συνθήκες ζωής των ανθρώπων στην Αφρική, στα πλαίσια του μαθήματος των Θρησκευτικών και όχι μόνο. Ο π. Γεώργιος έζησε εκεί πολλά χρόνια στην αρχή ως δάσκαλος, μετά το έργο του ήταν διπλό γιατί έγινε και ιερέας. Την ομιλία παρακολούθησαν οι μαθητές της Δ Τάξης οι οποίοι έδειχναν πολύ ενδιαφέρον και αφοσίωση με αυτά που άκουγαν και έβλεπαν από το πλούσιο φωτογραφικό υλικό. Τα παιδιά έκαναν συνεχώς ερωτήσεις ήθελαν να μάθουν περισσότερα και να λύσουν πολλές απορίες τους και ο ομιλητής μας με μεγάλη ευχαρίστηση ήθελε να τους τα πει όλα, όπως τα είδε και τα έζησε. Θέλουμε να τον ευχαριστήσουμε για όλα αυτά που μοιράστηκε μαζί μας , ο Θεός να τον έχει καλά .