Υγιεινό πρωινό στο σχολείο μας

BREAKFASTΣτα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας «Τρώω υγιεινά, έχω ζωντάνια και χαρά», οι μαθητές και μαθήτριες του Β2 τμήματος του σχολείου μας, οργάνωσαν υγιεινό πρωινό στο σχολείο.
Αφού προηγήθηκε σχετικό ερωτηματολόγιο, συζήτηση για τις απαντήσεις των παιδιών, προέκυψαν συμπεράσματα για το πώς διατρέφονται το πρωί οι μαθητές.
Συζητήθηκε η διατροφική αξία του πρωινού γεύματος, εκφράστηκαν απορίες, βγήκαν συμπεράσματα. Έτσι προτάθηκαν κάποια υγιεινά πρωινά. Τα οποία δοκιμάστηκαν στην πράξη από τους μαθητές στην αίθουσα του ολοήμερου σχολείου. Η αίθουσα γέμισε από μαρμελάδες, γάλα, δημητριακά, βούτυρο, μέλι, ταχίνι, φρούτα! Όλα ήταν γευστικά και δυναμωτικά! Αφού τα παιδιά έφαγαν το πρωινό τους, επέστρεψαν στα μαθήματά τους με περισσότερη όρεξη και δύναμη!