Αρχείο μηνός Φεβρουάριος 2017

ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΑ ΜΝΗΜΕΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ

ΜΕΝΔΡΕΣΕ ΤΖΑΜΙ

Την Τρίτη 21 ? 2 ? 2017 οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί της Τετάρτης τάξης , στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης και της εργασίας «Τουριστικός οδηγός της Βέροιας» Συνέχεια ανάγνωσης ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΑ ΜΝΗΜΕΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Την Πέμπτη 2 Φεβρουαρίου οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί της Τετάρτης τάξης επισκεφτήκαμε το Μουσείου Ύδρευσης Θεσσαλονίκης -ΕΥΑΘ. Στο Μουσείο οι μαθητές ενημερώθηκαν για την ιστορία της ύδρευσης της Θεσσαλονίκης και για τη χρήση του νερού στην καθημερινή ζωή. Ακόμα τους εξήγησαν για τη λειτουργία του βιολογικού καθαρισμού. Συνέχεια ανάγνωσης ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Επίσκεψη του Α1 στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Βέροιας

Την Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου 2017 έγινε η επίσκεψη της τάξης Α1 στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Βέροιας. Οι μικροί μαθητές παρακολουθήσαν ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα και παρουσιάστηκε το παραμύθι ο λύκος Ζαχαρίας στη χώρα των παραμυθιών. Τα παιδιά μάθανε για την λειτουργία της βιβλιοθήκης και διασκέδασαν με την ιστορία του παραμυθιού.

Εκ μέρους των μικρών μαθητών του Α1 ο δάσκαλος της τάξης Παναγιωτίδης Παναγιώτης ευχαριστεί θερμά τις κυρίες της βιβλιοθήκης για την όμορφη εμπειρία.

Ευχαριστήριο προς στον κ. Φλώρο

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 5ου Δημ. Σχ. Βέροιας  εκφράζει τις ευχαριστίες του στον κ. Φλώρο Ζώη, ιδιοκτήτη του Ζαχαροπλαστείου ΕΛΥΖΕ, γονέα μαθητή του σχολείου μας, για την ευγενική του διάθεση να βοηθήσει στην επιδιορθώσει κουρτινών του σχολείου μας, συμβάλλοντας με αυτόν τον τρόπο στον περαιτέρω καλλωπισμό του.

Ευχαριστήριο προς τον κ. Δοβλέτογλου

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 5ου Δημ. Σχ. Βέροιας  εκφράζει τις θερμές του ευχαριστίες στον κ. Δοβλέτογλου Θωμά, ιδιοκτήτη της εταιρείας ΕΠΙΠΛΟ-ΦΩΤΙΣΜΟΣ-ΔΟΒΛΕΤΟΓΛΟΥ ΘΩΜΑΣ, γονέα μαθητών του σχολείου μας, για την ευγενική του διάθεση να προσφέρει αφιλοκερδώς τέσσερις (4) ολοκαίνουργιες βιβλιοθήκες για την κάλυψη βασικών αναγκών της σχολικής μας μονάδας.

Πρωινή προσέλευση μαθητών

Αγαπητοί γονείς,

Σας υπενθυμίζουμε ότι το πρώτο κουδούνι για την έναρξη των μαθημάτων είναι 8:10 πμ. Ακολουθεί προσευχή και ανακοινώσεις από τον διευθυντή και τους εκπαιδευτικούς.

Σας παρακαλούμε να φροντίσετε ώστε τα παιδιά να έρχονται έγκαιρα στο σχολικό χώρο. Τον τελευταίο καιρό παρατηρείται έντονα το φαινόμενο πολλοί μαθητές να έρχονται το πρωί αργοπορημένοι.  Η συνέπεια εξασφαλίζει την ομαλή λειτουργία του σχολείου ενώ παράλληλα εκπαιδεύει τους μαθητές να είναι συνεπείς ως μελλοντικοί πολίτες.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων

Ο  Διευθυντής και ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου

Επίσκεψη του Ε1 στην έκθεση “Πρόσωπο ή προσωπείο”

Kατά την επίσκεψη με το τμήμα μας στην έκθεση Πρόσωπα – Προσωπεία που γίνεται στο Βυζαντινό Μουσείο Βέροιας από Ημαθιώτες Καλλιτέχνες , τα παιδιά καλέστηκαν να ζωγραφίσουν τους πινάκες που τους άρεσαν. Εδώ μερικές από τις ζωγραφιές τους.

7-2-2017 Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

Όλα τα παιδιά ως χρήστες του Διαδικτύου πρέπει να είναι ευγενικοί και να σέβονται τους άλλους χρήστες. Όλα τα παιδιά πρέπει να να προστατεύουν τη διαδικτυακή τους φήμη και να βοηθούν και άλλους χρήστες να κάνουν το ίδιο. Πρέπει να καταγγέλλουν ακατάλληλο και παράνομο περιεχόμενο όταν τυχόν το συναντήσουν και να ενθαρρύνουν και άλλους να κάνουν το ίδιο. Τα παιδιά πρέπει να ετοιμαστούν ώστε να ώστε ως ψηφιακοί πολίτες του μέλλοντος να συμμετέχουν σε ανοιχτές συζητήσεις  και να κάνουν ποιοτική χρήση του διαδικτύου.

Οι γονείς πρέπει να ασχολούνται με τα παιδιά τους και με τη διαδικτυακή τους ζωή. Να βοηθήσουν τα παιδιά τους να αντιμετωπίζουν την αρνητική χρήση του διαδικτύου, Οι γονείς πρέπει να αποτελούν πρότυπο καλής συμπεριφοράς χρήσης του διαδικτύου.

Παρακάτω δίνεται το πρώτο επεισόδιο από μία σειρά βίντεο σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο.

Κοπή βασιλοπίτας

Σήμερα Παρασκευή, 3-2-2017, όλα τα τμήματα του σχολείου μας τήρησαν το έθιμο της κοπής βασιλόπιτας. Ο/Η τυχερός/η μαθητής/τρια πήρε ένα δωράκι. Το δωράκι καθώς και οι βασιλόπιτες είναι προσφορά του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας, τον οποίο θερμά ευχαριστούμε.

Ευχαριστήριο στον κ. Σούλα

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 5ου Δημ. Σχ. Βέροιας  εκφράζει τις ευχαριστίες του στον κ. Σούλα Ισμέτ, γονέα μαθητών του σχολείου μας, για την ευγενική του διάθεση να προσφέρει αφιλοκερδώς τις υπηρεσίες του για εργασίες που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο κατά τη διάρκεια της εορτής των Χριστουγέννων.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 5ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας