Αρχείο μηνός Μάρτιος 2017

Χελιδονίσματα

Αναβίωση του εθίμου «Τα χελιδονίσματα» έγινε από τους μαθητές της Α? τάξης του σχολείου μας. Οι μαθητές με συνοδεία των εκπαιδευτικών τραγούδησαν στη γειτονιά του σχολείου τους το αντίστοιχο τραγούδι της «Χελιδόνας», όπου σηματοδοτεί τον ερχομό της άνοιξης.

Οι μαθητές ήταν πολύ χαρούμενοι και ενθουσιασμένοι βλέποντας και την αντίστοιχη ανταπόκριση από τον κόσμο.

Ο εορτασμός της 25ης Μαρτίου στο σχολείο μας

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα γιορτάσαμε φέτος στο σχολείο μας τη διπλή γιορτή της 25ης Μαρτίου. Με αναφορές στη θρησκευτική και την εθνική διάσταση της γιορτής ξεδιπλώθηκαν από τους μαθητές των τριών τμημάτων της Δ΄ τάξης αναφορές στο ιστορικό πλαίσιο της επανάστασης και του αγώνα των Ελλήνων εναντίον των κατακτητών Οθωμανών.

Οι μικροί πρωταγωνιστές, μαθητές της Δ΄ τάξης με τη βοήθεια και υποστήριξη των δασκάλων τους, κ.κ. Κόβα Χρυσούλας, η οποία ήταν και η ομιλήτρια της ημέρας, Τάσιου Φώτιου, Πουταχίδου Αλεξάνδρας και της μουσικού του σχολείου μας Ιορδανίδου Παρθένας με έναν ξεχωριστό και μοναδικό τρόπο, τίμησαν, μέσα από τα θεατρικά, τα τραγούδια, τους χορούς και την παραστατική αφήγηση όλους όσους επώνυμους και ανώνυμους αγωνίσθηκαν για την ελευθερία και την ανεξαρτησία της πατρίδας μας.

Γιορτή 25ης Μαρτίου

Αποτέλεσμα εικόνας για 25 μαρτιουΤην     Παρασκευή 24/3/2017, θα πραγματοποιηθούν εκδηλώσεις για τον εορτασμό της   Εθνικής Εορτής της 25ης Μαρτίου. Οι μαθητές θα προσέλθουν στις 8:30. Με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων, η γιορτή θα πραγματοποιηθεί στον αύλειο χώρο του σχολείου εφόσον το επιτρέψουν οι καιρικές συνθήκες ειδάλλως στο διάδρομο του 1ου ορόφου από τις 09:00 έως και 10:15, την οποία μπορείτε και να παρακολουθήσετε.  Με  την λήξη της γιορτής οι μαθητές θα αποχωρήσουν. Το ολοήμερο δε θα λειτουργήσει.

Επίδοση ελέγχου Β’ τριμήνου

Αποτέλεσμα εικόνας για έλεγχοςΗ ενημέρωση για την πρόοδο των μαθητών καθώς και η επίδοση του Ελέγχου Προόδου (Βαθμοί) με τη λήξη του B΄ τριμήνου, θα  πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 22-3-2017  από 12.00 έως και 13.15 από τους εκπαιδευτικούς των τάξεων τους.

Επίσκεψη της Δ΄ τάξης στη Βεργίνα

Tην Τετάρτη, 8 ? 3 ? 2017 ,οι μαθητές της Δ΄ τάξης του σχολείου μας, μαζί με τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων  επισκέφτηκαν τους Βασιλικούς Τάφους της Βεργίνας  στα πλαίσια της συμμετοχής τους στο πρόγραμμα «Βασιλικοί Παίδες» που διοργανώνει το Μουσείο της Βεργίνας. Συνέχεια ανάγνωσης Επίσκεψη της Δ΄ τάξης στη Βεργίνα

Επίσκεψη της Α? τάξης στο Λαογραφικό μουσείο «Γεώργιος Μελίκης»

Την Τρίτη 7 Μαρτίου οι μαθητές της Α? τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκε το Λαογραφικό μουσείο «Γεώργιος Μελίκης» στη Μελίκη Ημαθίας. Παρακολουθήσαμε τη θεματική ενότητα «Το παιδί στην Παράδοση». Μέσα από αυτήν τα παιδιά γνώρισαν τα ήθη και τα έθιμα του τόπου μας και ιδιαίτερα της Μελίκης καθώς και της ευρύτερης περιοχής του Ρουμουλκιού.

Ευχαριστούμε πολύ τον κύριο Γ. Μελίκη και την κυρία Γιούλη για την άψογη ξενάγηση των παιδιών στο χώρο του μουσείου.

Οι δάσκαλοι της Α? τάξης

Παναγιωτίδης Παναγιώτης

Μαστρογιάννη Αικατερίνη

Σαρηβασίλη Κυριακή

Φροντίδα του περιβάλλοντος

Σήμερα, Πέμπτη 2 Μαρτίου 2017, στο πλαίσιο δράσης «Φροντίζω το περιβάλλον μου» το τμήμα υποδοχής των Ρομά του σχολείου μας, καθάρισε την είσοδό του και το παρκάκι νότιά του. Οι μικροί μαθητές ολοκλήρωσαν την διαδικασία με ιδιαίτερο ενθουσιασμό αφού το αποτέλεσμά της είναι ορατά στη σχολική κοινότητα, που επίσης χάρηκε. Η συμμετοχή τους σε μια διαδικασία της σχολικής ζωής και τα αποτελέσματα της δράσης αυτής, έδωσε στους μικρούς ρομά μαθητές εκτός της ικανοποίησης και την εκπαίδευση σε θέματα που αφορούν την καθαριότητα και υγιεινή με βιωματικό τρόπο ώστε να τους βοηθήσει να αποκτήσουν μία διαφορετική συμπεριφορά σε τέτοια θέματα.

Αποκριάτικο πάρτι στην αυλή του σχολείου

Με καταπληκτικά ντυσίματα, μασκαρέματα, χορό, τραγούδι και κέφι ο σύλλογος διδασκόντων του 5ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας μαζί με τους μαθητές και τις μαθήτριες γιόρτασε το τέλος της Αποκριάς,  την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2017, στην αυλή του σχολείου.

Τα παιδιά μαζί με τους εκπαιδευτικούς τους διασκέδασαν για ένα δίωρο, πραγματοποίησαν διάφορα παιχνίδια όπως το χάσκα, το γαϊτανάκι και έμαθαν τον τρόπο με τον οποίο κατασκευάζεται ένας παραδοσιακός χαρταετός.

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου στήριξε την εκδήλωση του σχολείου συμμετέχοντας στο αποκριάτικο πάρτι ψήνοντας και μοιράζοντας σουβλάκια και χυμό στους μαθητές του σχολείου μας.

Οι δύο σύλλογοι από κοινού θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον ιδιοκτήτη της εταιρείας, ΚΕΧΑΓΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ & ΣΙΑ Ο.Ε. ?Νωπά Κρέατα, γονέα μαθητών του σχολείου μας για την ευγενική του διάθεση να προσφέρει δωρεάν τα διακόσια από τα οκτακόσια περίπου σουβλάκια που έψησε ο Σύλλογος.

Επίσης θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την κ. Ηλιάδου Ταμάρα, μητέρα μαθητών του σχολείου μας για την ευγενική της διάθεση να προσφέρει καραμέλες στους μαθητές του σχολείου μας.

Πειράματα Φυσικής με απλό τρόπο από τον κ. Σιάππα

Η ξεχωριστή δράση πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας, την  Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου, για ένα δίωρο. Με έναν πρωτότυπο και έντονα ενδιαφέρον τρόπο χρησιμοποιώντας απλά υλικά πραγματοποιήθηκαν πειράματα σχετικά με το μάθημα των Φυσικών Επιστημών. Τα πειράματα τα παρακολούθησαν οι μαθητές/τριες των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του σχολείου μας οι οποίοι διδάσκονται αντίστοιχο μάθημα με την σχετική ύλη. Τα θέματα των πειραμάτων σχετίζονταν με τον ηλεκτρισμό, μαγνητισμό, διαστολή, συστολή, θερμότητα και κίνηση της γης. Οι μαθητές έδειξαν  πολύ μεγάλο ενδιαφέρον για την επίδειξη των πειραμάτων που έγινε από τον κ. Σιάππα.

Ο κ Σιάππας Γεώργιος που είναι ένας ακούραστος εργάτης της προσφοράς στην εκπαίδευση αν και συνταξιούχος εκπαιδευτικός.

Θερμά ευχαριστούμε τον κ. Σιάππα Γεώργιο για την πολύ όμορφη και εκπαιδευτική εμπειρία που χάρισε στους μικρούς μας μαθητές. Θέλουμε να επισημάνουμε πως όσες φορές τον προσκαλέσαμε με προθυμία και μεράκι, προσέτρεξε να παρουσιάσει διάφορα πειράματα Φυσικής στους μαθητές,  και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.