Πειράματα Φυσικής με απλό τρόπο από τον κ. Σιάππα

Η ξεχωριστή δράση πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας, την  Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου, για ένα δίωρο. Με έναν πρωτότυπο και έντονα ενδιαφέρον τρόπο χρησιμοποιώντας απλά υλικά πραγματοποιήθηκαν πειράματα σχετικά με το μάθημα των Φυσικών Επιστημών. Τα πειράματα τα παρακολούθησαν οι μαθητές/τριες των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του σχολείου μας οι οποίοι διδάσκονται αντίστοιχο μάθημα με την σχετική ύλη. Τα θέματα των πειραμάτων σχετίζονταν με τον ηλεκτρισμό, μαγνητισμό, διαστολή, συστολή, θερμότητα και κίνηση της γης. Οι μαθητές έδειξαν  πολύ μεγάλο ενδιαφέρον για την επίδειξη των πειραμάτων που έγινε από τον κ. Σιάππα.

Ο κ Σιάππας Γεώργιος που είναι ένας ακούραστος εργάτης της προσφοράς στην εκπαίδευση αν και συνταξιούχος εκπαιδευτικός.

Θερμά ευχαριστούμε τον κ. Σιάππα Γεώργιο για την πολύ όμορφη και εκπαιδευτική εμπειρία που χάρισε στους μικρούς μας μαθητές. Θέλουμε να επισημάνουμε πως όσες φορές τον προσκαλέσαμε με προθυμία και μεράκι, προσέτρεξε να παρουσιάσει διάφορα πειράματα Φυσικής στους μαθητές,  και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.