Ο εορτασμός της 25ης Μαρτίου στο σχολείο μας

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα γιορτάσαμε φέτος στο σχολείο μας τη διπλή γιορτή της 25ης Μαρτίου. Με αναφορές στη θρησκευτική και την εθνική διάσταση της γιορτής ξεδιπλώθηκαν από τους μαθητές των τριών τμημάτων της Δ΄ τάξης αναφορές στο ιστορικό πλαίσιο της επανάστασης και του αγώνα των Ελλήνων εναντίον των κατακτητών Οθωμανών.

Οι μικροί πρωταγωνιστές, μαθητές της Δ΄ τάξης με τη βοήθεια και υποστήριξη των δασκάλων τους, κ.κ. Κόβα Χρυσούλας, η οποία ήταν και η ομιλήτρια της ημέρας, Τάσιου Φώτιου, Πουταχίδου Αλεξάνδρας και της μουσικού του σχολείου μας Ιορδανίδου Παρθένας με έναν ξεχωριστό και μοναδικό τρόπο, τίμησαν, μέσα από τα θεατρικά, τα τραγούδια, τους χορούς και την παραστατική αφήγηση όλους όσους επώνυμους και ανώνυμους αγωνίσθηκαν για την ελευθερία και την ανεξαρτησία της πατρίδας μας.