Αρχείο ημέρας 2 Μαρτίου 2017

Αποκριάτικο πάρτι στην αυλή του σχολείου

Με καταπληκτικά ντυσίματα, μασκαρέματα, χορό, τραγούδι και κέφι ο σύλλογος διδασκόντων του 5ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας μαζί με τους μαθητές και τις μαθήτριες γιόρτασε το τέλος της Αποκριάς,  την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2017, στην αυλή του σχολείου.

Τα παιδιά μαζί με τους εκπαιδευτικούς τους διασκέδασαν για ένα δίωρο, πραγματοποίησαν διάφορα παιχνίδια όπως το χάσκα, το γαϊτανάκι και έμαθαν τον τρόπο με τον οποίο κατασκευάζεται ένας παραδοσιακός χαρταετός.

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου στήριξε την εκδήλωση του σχολείου συμμετέχοντας στο αποκριάτικο πάρτι ψήνοντας και μοιράζοντας σουβλάκια και χυμό στους μαθητές του σχολείου μας.

Οι δύο σύλλογοι από κοινού θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον ιδιοκτήτη της εταιρείας, ΚΕΧΑΓΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ & ΣΙΑ Ο.Ε. ?Νωπά Κρέατα, γονέα μαθητών του σχολείου μας για την ευγενική του διάθεση να προσφέρει δωρεάν τα διακόσια από τα οκτακόσια περίπου σουβλάκια που έψησε ο Σύλλογος.

Επίσης θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την κ. Ηλιάδου Ταμάρα, μητέρα μαθητών του σχολείου μας για την ευγενική της διάθεση να προσφέρει καραμέλες στους μαθητές του σχολείου μας.

Πειράματα Φυσικής με απλό τρόπο από τον κ. Σιάππα

Η ξεχωριστή δράση πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας, την  Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου, για ένα δίωρο. Με έναν πρωτότυπο και έντονα ενδιαφέρον τρόπο χρησιμοποιώντας απλά υλικά πραγματοποιήθηκαν πειράματα σχετικά με το μάθημα των Φυσικών Επιστημών. Τα πειράματα τα παρακολούθησαν οι μαθητές/τριες των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του σχολείου μας οι οποίοι διδάσκονται αντίστοιχο μάθημα με την σχετική ύλη. Τα θέματα των πειραμάτων σχετίζονταν με τον ηλεκτρισμό, μαγνητισμό, διαστολή, συστολή, θερμότητα και κίνηση της γης. Οι μαθητές έδειξαν  πολύ μεγάλο ενδιαφέρον για την επίδειξη των πειραμάτων που έγινε από τον κ. Σιάππα.

Ο κ Σιάππας Γεώργιος που είναι ένας ακούραστος εργάτης της προσφοράς στην εκπαίδευση αν και συνταξιούχος εκπαιδευτικός.

Θερμά ευχαριστούμε τον κ. Σιάππα Γεώργιο για την πολύ όμορφη και εκπαιδευτική εμπειρία που χάρισε στους μικρούς μας μαθητές. Θέλουμε να επισημάνουμε πως όσες φορές τον προσκαλέσαμε με προθυμία και μεράκι, προσέτρεξε να παρουσιάσει διάφορα πειράματα Φυσικής στους μαθητές,  και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.