Αρχείο μηνός Μάιος 2018

Οι Γάλλοι φίλοι μας!

Σήμερα οι Γάλλοι φίλοι μας από το Δημοτικό Σχολείο Gohypr?, έλαβαν τα γράμματά μας και χάρηκαν πολύ! Η δασκάλα τους κ. Sylvie Gadroy μας στέλνει μια όμορφη παρουσίαση εδώ. Φαίνεται ότι το αλφάβητο που στείλαμε με τα γράμματά μας τη βοήθησε να μας γράψει στην ελληνική γλώσσα!

Επίσης, εδώ θα δείτε τη συμμετοχή όλων των μαθητών του σχολείου σε αγώνες δρόμου.

Εκδηλώσεις λήξης σχολικού έτους 2017-18

Κατά τη λήξη του σχολικού έτους θα πραγματοποιηθούν οι παρακάτω εκδηλώσεις στο χώρο του σχολείου μας:

• Τετάρτη 13 Ιουνίου, ώρα 7:00 μμ, εκδήλωση με θέμα «Ταξιδεύοντας στις παραδόσεις της πατρίδας μας» με συμμετοχή όλων των μαθητών
  • Δευτέρα 11 Ιουνίου, ώρα 8:15 πμ, αποχαιρετισμός ΣΤ? τάξης
  • Παρασκευή 1 Ιουνίου, μετά το 1ο δίωρο, παρουσίαση προγράμματος τάξης Γ2
  • Τρίτη 12 Ιουνίου, μετά τις 11, παρουσίαση προγράμματος του τμήματος Β2
  • 4 – 8 Ιουνίου, λαογραφική έκθεση της Β τάξης
  • Πέμπτη 7 Ιουνίου, η μεγάλη εκδρομή, συμμετέχουν όλες οι τάξεις

Εκδήλωση φιλαναγνωσίας από την Β΄τάξη

Την Δευτέρα 14 Μαΐου είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας την συγγραφέα κ. Ελισάβετ  Τάρη .Στο πλαίσιο του προγράμματος «Ταξίδι στη χώρα των βιβλίων» η κ. Τάρη  παρουσίασε το βιβλίο της «Όταν η γοργόνα συνάντησε τον Αλέξανδρο». Μια παραμυθοϊστορία  που μας εντυπωσίασε ! Η κυρία  Τάρη με αγάπη και προσοχή απάντησε στις ερωτήσεις των παιδιών και παρακολούθησε τις δράσεις που είχαν σχέση με το βιβλίο. Τα παιδιά τραγούδησαν, δραματοποίησαν  αποσπάσματα του βιβλίου, παρουσίασαν τις κατασκευές και ζωγραφιές τους. Αξίζουν πολλά μπράβο και ευχαριστώ στα παιδιά και τους συναδέλφους  της Β τάξης, στον κ. Χάρη Κουρουζίδη που ετοίμασε τα σκηνικά μας, στην κ. Φιρτινίδου Πόπη που συνόδευσε στο πιάνο τη χορωδία μας  καθώς  και στη διεύθυνση του σχολείου μας.

Για να δείτε την παρουσίασή μας (ppt) πατήστε εδώ

ΕΚΦΡΑΣΗ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΩΝ

Με τιμή και υπερηφάνεια ο Σύλλογος Διδασκόντων του 5ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας εκφράζει τα θερμά του  συγχαρητήρια στους μαθητές και τις μαθήτριες μας που συμμετείχαν στους αγώνες στίβου Δημοτικών Σχολείων της Βέροιας, την Παρασκευή 4 Μαΐου 2018, στο «Δ.Α.Κ ΒΙΚΕΛΑΣ», στο Μακροχώρι Βέροιας και διακρίθηκαν κατακτώντας τις έναντι ενός εκάστου αναγραφόμενες θέσεις:

50μ Αγόρια: Λαφάρας Αντώνιος 3ος

50μ. Κορίτσια:  Αβραάμ Βικτωρία 1η

Μπαλάκι Αγοριών: Καμπάς Ιωάννης 2ος

Μπαλάκι Κοριτσιών: Σιαραψή Αναστασία 7η

Μήκος Αγοριών: Τζιμόπουλος Κωνσταντίνος 4ος

Μήκος Κοριτσιών: Παπαγεωργίου Στυλιανή 4η

Ύψος Αγοριών: Χαντζαρίδης Δημήτριος 5ος

Ύψος Κοριτσιών: Κουμπουλίδου Δήμητρα 3η

1000μ Αγοριών: Τσαχουρίδης Γαβριήλ 1ος

1000μ. Κοριτσιών: Μαργαριτοπούλου Ελένη, συμμετοχή

Θερμά συγχαρητήρια εκφράζουμε επίσης και στην ομάδα Καλαθοσφαίρισης,η οποία κατέκτησε τη 2η θέση αποτελούμενη από τους μαθητές μας, Τασιόπουλο Ιωάννη, Φαρμάκη Κωνσταντίνο, λαφάρα Αντώνιο, Τσαχουρίδη Γαβριήλ, Καμπά Ιωάννη, Γιδιώτη Παναγιώτη, Θεοχαρόπουλο Σάββα, Ζάννο Μιχαήλ Κερεμίδη Νικόλαο και Δόγγα Δημήτριο.

Όπως και στην ομάδα Χειροσφαίρισης που κατέκτησε τη 2η θέση, αποτελούμενη από τους μαθητές μας , Γιδιώτη Παναγιώτη, Δεβετζή Παναγιώτη, Καμπά Ιωάννη, Καραγιάννη Χρήστο, Καφτηράνη Νικήτα-  Δημήτριο, Λαφάρα Αντώνιο, Μανούδη Μιχαήλ, Μαργαριτοπούλου Ελένη, Ναβροζίδου ραφαηλία και Τσαχουρίδη Γαβριήλ.

Τους ευχόμαστε, ολόψυχα, πάντα επιτυχίες στον αθλητισμό με οδηγό το ήθος και την έντιμη αγωνιστικότητα, καθώς και καλή πρόοδο στις σπουδές τους.

Εκφράζουμε επίσης τα θερμά μας συγχαρητήρια και στους άλλους μαθητές του σχολείου μας που καταβάλλουν προσπάθειες συμμετοχής τους σε αγώνες, υπενθυμίζοντάς τους ότι η προσπάθεια πάντα μετράει και ότι δεν πρέπει να εγκαταλείψουν την περαιτέρω καταβολή προσπαθειών με πίστη και αισιοδοξία για το καλύτερο.

Τέλος, θα πρέπει να ευχαριστήσουμε τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής, κ.κ. Στεφανάκη Γεώργιο και Ιωαννίδου Αννίτα, οι οποίοι είχαν υπό την εποπτεία και επίβλεψή τους την προετοιμασία των μαθητών μας, που αγωνίστηκαν και διακρίθηκαν προσφέροντας ιδιαίτερη τιμή και μεγάλη χαρά στο σχολείο μας.

Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ

ΤΟΥ 5ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΒΕΡΟΙΑΣ

Υποχρεωτικά εμβόλια για την εγγραφή στην Α’ Δημοτικού

Κατάσταση υποχρεωτικών εμβολίων (σύμφωνα με την υπ. αρ. 3372/3492/16-6-2010/Δ/νση Υγείας & Πρόνοιας), με τα οποία θα πρέπει το παιδί  μέχρι τη συμπλήρωση του 6ου χρόνου της ζωής του να είναι εμβολιασμένο, για την εγγραφή του στο σχολείο.

A/A ΕΙΔΟΣ ΕΜΒΟΛΙΩΝ ΑΡΙΘΜΟΣ ΔΟΣΕΩΝ
1 ΗΠΑΤΙΤΙΔΑΣ Β 3 ΔΟΣΕΙΣ