Αρχείο μηνός Νοέμβριος 2023

Επίσκεψη στη Δημοτική βιβλιοθήκη Βέροιας

Τα παιδιά του Β2 στις 16 Νοεμβρίου επισκέφτηκαν τη Δημοτική βιβλιοθήκη Βέροιας κατόπιν συνεννόησης με τους υπεύθυνους του προγράμματος. Χάρηκαν που βρέθηκαν στο χώρο της βιβλιοθήκης, ενθουσιάστηκαν με το παραμύθι και με τις δραστηριότητες που ακολούθησαν. Ευχαριστούμε τις υπεύθυνες του προγράμματος για τη φιλοξενία τους και τη συνεργασία τους μαζί μας. Τα παιδιά πέρασαν υπέροχα αλλά συγχρόνως πήραν και τα μηνύματα για την προστασία του περιβάλλοντος.

Συνέχεια ανάγνωσης Επίσκεψη στη Δημοτική βιβλιοθήκη Βέροιας

Επίσκεψη στο ΕΕΕΚ στο Λαζοχώρι

Τη Δευτέρα 13 -11 οι μαθητές της ΣΤ Τάξης του Σχολείου μας  επισκέφτηκαν το ΕΕΕΚ στο Λαζοχώρι.  Εκεί γνώρισαν τους μαθητές του ΕΕΕΚ, τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν στη ζωή τους.  Συμμετείχαν σε εκπαιδευτικές δράσεις μαζί με τους μαθητές του ΕΕΕΚ. Πραγματοποιήθηκε ξενάγηση στον χώρο του σχολείου, ομιλία για τη σωστή διατροφή από τον διατροφολόγο Αθανάσιο  Τόπη και ενημέρωση για τη σπορά και τη λειτουργία ενός θερμοκηπίου από τη γεωπόνο Μαρία Αύκου και φυτέψαμε τα δικά μας λουλούδια. Επίσης, όλοι μαζί ζωγραφίσαμε και κατασκευάσαμε το δέντρο των διαφορετικών σκέψεων υπό την επίβλεψη της Πηνελόπη Ακριτίδου  εικαστικού του σχολείου.

Συνέχεια ανάγνωσης Επίσκεψη στο ΕΕΕΚ στο Λαζοχώρι