Επίσκεψη στο ΕΕΕΚ στο Λαζοχώρι

Τη Δευτέρα 13 -11 οι μαθητές της ΣΤ Τάξης του Σχολείου μας  επισκέφτηκαν το ΕΕΕΚ στο Λαζοχώρι.  Εκεί γνώρισαν τους μαθητές του ΕΕΕΚ, τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν στη ζωή τους.  Συμμετείχαν σε εκπαιδευτικές δράσεις μαζί με τους μαθητές του ΕΕΕΚ. Πραγματοποιήθηκε ξενάγηση στον χώρο του σχολείου, ομιλία για τη σωστή διατροφή από τον διατροφολόγο Αθανάσιο  Τόπη και ενημέρωση για τη σπορά και τη λειτουργία ενός θερμοκηπίου από τη γεωπόνο Μαρία Αύκου και φυτέψαμε τα δικά μας λουλούδια. Επίσης, όλοι μαζί ζωγραφίσαμε και κατασκευάσαμε το δέντρο των διαφορετικών σκέψεων υπό την επίβλεψη της Πηνελόπη Ακριτίδου  εικαστικού του σχολείου.

Στη συνέχεια κεράστηκαν από τους μαθητές και το προσωπικό του σχολείου, έπαιξαν και χόρεψαν με τους μαθητές του ΕΕΕΚ.

Ανανεώσαμε το ραντεβού μας για την άνοιξη στο χώρο του σχολείου μας για να φυτέψουμε τα λουλούδια στην αυλή του σχολείου μας.

Ευχαριστούμε πολύ τους μαθητές  και το προσωπικό του ΕΕΕΚ για την άψογη φιλοξενία τους.