Αρχείο ημέρας 15 Μαρτίου 2024

ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Οι μαθητές της Β’1 τάξης , με αφορμή τις  ενότητες «Μες στο μουσείο» και «Με προσκαλούν και προσκαλώ»   στο μάθημα της Γλώσσας της Β΄Δημοτικού, συζητήσαμε με τους μαθητές για το λαογραφικό μουσείο, γνωρίσαμε τη λαλίτσα ή νεροσφυρίχτρα και μιλήσαμε για έθιμα παραδόσεις και παιχνίδια που συνήθιζαν να παίζουν τα παιδιά στα παλαιότερα χρόνια. Στη συνέχεια διοργανώσαμε τη δική μας λαογραφική έκθεση  στην αίθουσα της Βιβλιοθήκης  του σχολείου μας, με εκθέματα που συγκέντρωσαν οι ίδιοι οι μαθητές με τη βοήθεια των γονέων, παππούδων και γιαγιάδων. Όλα το ίδιο ξεχωριστά, μια και μας βοήθησαν να μάθουμε καθημερινές συνήθειες των προγόνων μας. Μερικά από αυτά είναι το γκιούμι, η λάμπα πετρελαίου, η φοντανιέρα και τα υφαντά.  Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τους γονείς των μαθητών για τα εκθέματα που προσέφεραν. Επίσης ευχαριστούμε πολύ την πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας κ. Σοφία Καλτσίδου και την κ. Βάσια Σταθοπούλου , μέλος του Συλλόγου , για την πολύτιμη βοήθειά τους κατά την έναρξη της Έκθεσής μας , καθώς και όλο τον Σύλλογο Γονέων που στέκεται πάντα κοντά στους εκπαιδευτικούς και μαθητές. Ευχαριστούμε επίσης τον διευθυντή του σχολείου μας κ. Στέφανο Τσέλιο για την πολύτιμη συμπαράστασή του στην υλοποίηση της δράσης μας .Ευχαριστούμε την Συντονίστρια Εκπαίδευσης κ. Παπαγεωργίου που επισκέφτηκε με μεγάλη χαρά την Λαογραφική μας Έκθεση και ξεναγήθηκε σε αυτήν από τους μαθητές  , μαζί με γονείς των μαθητών της τάξης μας. Η έκθεσή μας θα είναι επισκέψιμη για όλα τα τμήματα του σχολείου μας, καθώς και για τους γονείς του τμήματός μας.

Συνέχεια ανάγνωσης ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ