Η Β΄ Τάξη σας εύχεται “Καλό Καλοκαίρι” (εργασίες στο μάθημα της Πληροφορικής)

Οι μαθητές της Β΄ τάξης στο μάθημα της Πληρφορικής κατά τη διάρκεια του τρέχοντος σχολικού έτους (2015-16) έμαθαν κυρίως να πληκτρολογούν και εργάστηκαν στο πρόγραμμα της “Ζωγραφικής”.

Ως δείγμα των εργασιών που πραγματοποιήθηκαν σας παραθέτω τις τελικές εργασίες των μαθητών σε μορφή βίντεο. Όλοι οι μαθητές εργάτηκαν στο ίδο θέμα που αποτελείται από δύο μέρη. Αρχικά οι μαθητές ζωγράφισαν μία εικόνα στο πρόγραμμα της “Ζωγραφικής” και στην συνέχεια την εισήγαγαν στον επεξεργαστή κειμένου “Microsoft word” όπου και πρόσθεσαν τον τίτλο (Καλό Καλοκαίρι).

Στο βίντεο που ακολουθεί παρουσιάζονται οι εργασίες των μαθητών που ολοκληρώθηκαν στο μεγαλύτερο τμήμα τους.

Συγχαρητήρια στους μικρούς μαθητές μου και εύχομαι ολόψυχα σε αυτούς και στην οικογένεια τους “ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!”.

Η εκπαιδευτικός της Πληροφορικής Δελιοπουλου Μαρία