Ενημέρωση γονέων για τη διαδικτυακή τάξη edmodo

Στο μάθημα της πληροφορικής στις τάξεις Ε’ , ΣΤ΄ χρησιμοποιείται βοηθητικό εργαλείο το edmodo. Σε αυτό το άρθρο σας περιγράφω συνοπτικά τι είναι η διαδικτυακή τάξη edmodo. Στην περίπτωση που έχετε απορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου κάθε Πέμπτη 10:00 – 10:45.

Το Edmodo είναι μια πλατφόρμα κοινωνικής δικτύωσης που έχει σχεδιαστεί ειδικά για εκπαιδευτικούς και μαθητές. Για το 2011 περιλαμβάνεται στην 22η θέση στη λίστα των ?100 κορυφαίων εργαλείων για την εκπαίδευση? με τάση ανόδου από έτος σε έτος.

Η πλατφόρμα edmodo δημιουργεί μία ανεστραμμένη τάξη (flipped classroom).  Οι μαθητές έχουν την δυνατότητα να διεκπεραιώνουν τις εργασίες στο σπίτι τους και να μελετούν με τον δικούς τους ρυθμούς, σε αντίθεση με την παραδοσιακή τάξη.

Δραστηριότητες στο Edmodo είναι:

• ανάθεση εργασιών
  • η δημιουργία και η ανάπτυξη “ψηφιακών βιβλιοθηκών”,
  • οι συχνές αναρτήσεις με ανακοινώσεις ή προτεινόμενα θέματα για συζήτηση,
  • δημιουργία κουΐζ και ψηφοφορίες
  • η δημιουργία μικρών ομάδων μελέτης εξ αποστάσεως και διαδικτυακά,
  • αξιολόγηση εργασιών
  • η δημιουργία λογαριασμού γονέων, ώστε να μετέχουν και αυτοί σε θέματα του σχολείου και να παρακολουθούν τους βαθμούς και τις εργασίες των παιδιών τους.

Με δυο λόγια το Edmodo είναι ένα κοινωνικό δίκτυο που εξοικειώνει τα παιδιά και τους εφήβους με τα κοινωνικά δίκτυα, παρέχοντας όμως και την απαραίτητη διαδικτυακή ασφάλεια κατά τη χρήση του.

Επιπλέον το Edmodo, ως δίκτυο που ανήκει στο λεγόμενο Web 2.0:

• ενθαρρύνει την άμεση ανταλλαγή απόψεων και μηνυμάτων,
  • τη συμμετοχικότητα και
  • συνεργατικότητα,
  • την ανατροφοδότηση
  • τη δυνατότητα ενσωμάτωσης (embed) ποικίλων ψηφιακών μέσων με σχετική ευκολία και χωρίς εξειδικευμένες γνώσεις από πλευράς των μαθητών.