Ασφαλής Πλοήγηση στο Διαδίκτυο

Screenshot_1To Υπουργείο Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη σε    συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων  καθιερώνει την Ασφαλή Πλοήγηση ως διαρκή ενημερωτική  δράση στα σχολεία. Είναι μία κίνηση που διασφαλίζει την πραγματοποίηση ημερίδων μέσω τηλεδιασκέψεων σε σχολεία ανά την ελληνική επικράτεια ταυτόχρονα, δίνοντας τη δυνατότητα να την παρακολουθούν χιλιάδες μαθητές
Κατά τη διάρκεια της τηλεδιάσκεψης πραγματοποιήθηκε παρουσίαση για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο, από τον Προϊστάμενο της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος και ειδικά καταρτισμένους αξιωματικούς με τη σύγχρονη χρήση οπτικοακουστικού υλικού και εκπαιδευτικών βίντεο που έχουν δημιουργήθηκαν ειδικά για το σκοπό αυτό. Στο τέλος της παρουσίασης δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές να υποβάλλουν ερωτήσεις.