ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΥΤΙΣΜΟ

Στα πλαίσια της παγκόσμιας ημέρας αυτισμού, στις 2 Απριλίου 2019, τα τμήματα ΣΤ1 και Ε2 του 5ου Δημοτικού σχολείου Βέροιας παρευρέθηκαν στην πλατεία Δημαρχείου συνοδευόμενα από τους δασκάλους τους και τον γυμναστή τους κ Στεφανάκη Γιώργο.

Εκεί Τα Παιδιά της Άνοιξης, παρουσία του Δημάρχου κ. Βοργιαζίδη , σε συνεργασία με το ΑΠΘ και  συγκεκριμένα με το εργαστήριο ιατρικής έπαιξαν μαζί με τους δικούς μας μαθητές παιχνίδια, κερδίζοντας πόντους με σκοπό την απόκτηση ενός Η/Υ, ο οποίος θα δοθεί στα Παιδιά της Άνοιξης.

Τα παιχνίδια με την ονομασία «Παίζοντας με τον Αυτισμό» ή « Γνωρίζοντας τον Αυτισμό» ήταν δράσεις και παιχνίδια αφής στον υπολογιστή.

Τελειώνοντας οι μαθητές βγήκαν φωτογραφίες αναμνηστικές και η επίσκεψη πήρε τέλος εκφράζοντας σκέψεις και συναισθήματα των παιδιών.