Επίσκεψη συγγραφέα στο σχολείο μας

Την Πέμπτη 17 Οκτωβρίου 2019 ,είχαμε την τιμή να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας την συγγραφέα Σοφιάννα  Παϊδούση.

Η κ. Παϊδούση παρουσίασε στους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας το βιβλίο της «Ο Παρφές». Ένα εξαιρετικό βιβλίο που αγγίζει ένα μείζον πρόβλημα της σύγχρονης εποχής μας και βασανίζει πολλούς γονείς, εκπαιδευτικούς και κυρίως μαθητές στη μικρή κοινωνία του σχολείου : τον σχολικό εκφοβισμό(bullyihg). Η ουσιαστική επικοινωνία και επαφή που δημιούργησε η συγγραφέας με τα παιδιά , καθώς και η αναπαράσταση σκηνών του βιβλίου από τα παιδιά,  με την καθοδήγηση της συγγραφέα , είχαν σαν αποτέλεσμα τα παιδιά να «μπουν» στην ιστορία του βιβλίου. Να πάρουν μηνύματα , να κατανοήσουν τι σημαίνει ενοχλώ και εκφοβίζω τον συμμαθητή μου, τι σημαίνει αποδέχομαι τον συμμαθητή μου με την ιδιαιτερότητά του.

Ο διευθυντής κ. Χαιριστανίδης  Λευτέρης και το εκπαιδευτικό προσωπικό  του σχολείου μας  ευχαριστούμε πολύ την κ. Παϊδούση για την παρουσία της στο σχολείο μας.