Επίσκεψη στη Δημόσια Βιβλιοθήκη Βέροιας

Την Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου το Α1 τμήμα του σχολείου μας, επισκέφθηκε τη Δημόσια Βιβλιοθήκη Βέροιας. Εκεί τα παιδιά ενημερώθηκαν για την λειτουργία της Βιβλιοθήκης και τις δυνατότητες που έχουν τα παιδιά και οι μεγάλοι , όταν την επισκεφθούν. Συμμετείχαν στην ανάγνωση του βιβλίου ¨Πού πήγαν οι οθόνες;” , και πήραν το μήνυμα : “ Κάνουμε φίλους , παίζουμε ομαδικά παιχνίδια και…..ασχολούμαστε λιγότερο …με οθόνες!!! Παράλληλα το Α1 τμήμα συνδύασε την επίσκεψή του με τις δράσεις που ασχολείται στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων. Έτσι “ενημέρωσε” το προσωπικό της Βιβλιοθήκης για την αφίσα που δημιούργησε , με θέμα την θαλάσσια ρύπανση από τα πλαστικά, ζητώντας να τοιχοκολληθεί στην Βιβλιοθήκη, ώστε οι συμπολίτες μας να δουν τα μηνύματα που δημιούργησαν τα παιδιά. Τέλος τραγούδησαν και σχετικό με το περιβάλλον και την προστασία του, τραγούδι.