ΓΕΩΠΟΝΟΣ ΣΤΟ 5ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Την Πέμπτη 9 Μαρτίου επισκέφτηκε το σχολείο μας ο γεωπόνος κ. Μιχάλης Τσεσμελής στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και της Θεματικής ενότητας ΕΥ ΖΗΝ- ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ (Διατροφή) της Α τάξης . Ο κ. Τσεσμελής μίλησε στα παιδιά του Α1 Και Α2 τμημάτων του σχολείου μας, για το επάγγελμα του γεωπόνου , πώς αυτό συνδέεται με τη διατροφή μας, για τα προϊόντα της γης που φθάνουν στο τραπέζι μας . Μίλησε ειδικά για τα καρποφόρα δέντρα και πιο ειδικά για την ελιά. Η δράση μας είχε βιωματικό χαρακτήρα αφού κάθε παιδί φύτεψε την δική του ελιά , προσφορά του κ. Τσεσμελή . Επίσης φυτέψαμε ελιές και στον σχολικό μας κήπο. Ο διευθυντής του σχολείου μας κ. Κώστας Ζαφειρίου και ο σύλλογος διδασκόντων ευχαριστούν τον κ. Τσεσμελή για παρουσίασή του και την δωρεά δενδρυλλίων ελιάς στο σχολείο μας.