Τα μνημεία της πόλης μας

agal 1Τη σχολική χρονιά 2010 -2011 οι μαθητές της Δ΄ Τάξης θέλησαν να γνωρίσουν καλύτερα τα μνημεία της πόλης μας μέσα από την εργασία με τίτλο «ΑΓΑΛΜΑΤΑ, ΠΡΟΤΟΜΕΣ, ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΕΣ ΠΛΑΚΕΣ  – ΜΝΗΜΕΙΑ ΑΠΟ ΜΑΡΜΑΡΟ ΚΑΙ ΜΠΡΟΥΤΖΟ».

Έτσι στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης ασχοληθήκαν με τα μνημεία της πόλης μας και μέσα από αυτά γνωρίσαν την ιστορία της και τους ανθρώπους που πρόσφεραν στην πόλη αλλά και σε όλο τον κόσμο.
Επισκέφτηκαν τα μνημεία της πόλης, τα κατέγραψαν, τα περίγραψαν και βρήκαν πληροφορίες για τα πρόσωπα ή τα γεγονότα που απεικονίζουν.
Εργάστηκαν όλοι οι μαθητές με κέφι και διάθεση και τις εργασίες τους   τις έκαναν ένα μικρό «βιβλιαράκι» για να θυμούνται τον τρόπο που εργαστήκαν  αλλά και να βοηθήσουν τους συμμαθητές τους  και όποιον άλλο ενδιαφέρεται να γνωρίσουν  τα μνημεία της πόλης μας,  Για να δείτε την εργασία τους   πατήστε εδώ   ΑΓΑΛΜΑΤΑ, ΠΡΟΤΟΜΕΣ, ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΕΣ ΠΛΑΚΕΣ