Κομποστοποίηση – Ανακύκλωση

IMG_1949Στο πλαίσιο υλοποίησης προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης,  την  Τετάρτη  18/3/2015  ο  υπεύθυνος  του  Δήμου  για  την  κομποστοποίηση –  ανακύκλωση,  κ. Χαϊτίδης Αναστάσιος,  ήρθε   στο  σχολείο μας  το  τελευταίο  δίωρο.

Η  συγκέντρωση  των  μαθητών  της  Ε΄ και  ΣΤ΄  τάξης  έγινε  στο  αμφιθέατρο  του   σχολείου    παρουσία  των  εκπαιδευτικών  των  τάξεων.  Η παρουσίαση  ξεκίνησε  με  συζήτηση  και  αναφορά  σε  προηγούμενες  συναντήσεις. Παρακολουθήσαμε  μια  σειρά  ολιγόλεπτων  ταινιών σχετικές  με  το   θέμα  και  επακολούθησαν  ερωτήσεις   και  προβληματισμοί.  Μιλήσαμε  για  την  ανακύκλωση  που  πρέπει  να  πραγματοποιούμε  στις   λάμπες,  στα  πλαστικά,  στο  γυαλί, στο  αλουμίνιο,  στο  λευκοσίδηρο  στις  μπαταρίες  στο  τηγανέλαιο,  στις  φλούδες  κ.α.

Ο  υπεύθυνος   μας  έδωσε  ένα  σύντομο  ερωτηματολόγιο  και  δύο  έντυπα  μεγέθους  Α4 με  οδηγίες   για  την  προστασία  του  περιβάλλοντος