3ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικών Δημοτικού 2015

πηυσΟι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στην α΄ φάση του 3ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Φυσικών την Τρίτη 31 Μαρτίου 2015 (10:00-11:30).
Η β΄ φάση (μόνο για τους 2 πρωτεύσαντες μαθητές κάθε τμήματος ?μετά την αξιολόγηση των γραπτών τους από τους εκπαιδευτικούς τους? από κάθε σχολείο) το Σάββατο 16 Μαΐου 2015 (10:00-11:30),  σε εξεταστικά κέντρα μεγάλων πόλεων της χώρας.
Η προκήρυξη των Μαθητικών Διαγωνισμών γίνεται με εγκυκλίους του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων το οποίο τους θέτει υπό την αιγίδα του.
Στα προς εξέταση θέματα για την Ε? και Στ? Δημοτικού λήφθηκαν υπόψη και οι φετινές Οδηγίες (171850/Γ1- 22/06/2014) για την «αναδιάρθρωση, εξορθολογισμό και διαχείριση της διδακτέας ύλης».

Το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών έχει, επίσης, αναρτήσει στον διαδικτυακό τόπο του http://microkosmos.uoa.gr (=> οι Διαγωνισμοί και οι Ολυμπιάδες ΦΥΣΙΚΗΣ) τα θέματα (με τις λύσεις τους) όλων των έως τώρα Πανελλήνιων Διαγωνισμών Φυσικής / Φυσικών και των Διεθνών Ολυμπιάδων Φυσικής.