Το σχολείο μας στην δράση Let’s Do It Greece.

Οι μαθητές της Ε? και της ΣΤ? δημοτικού με σχέδια, φωτογραφίζοντας τους εξωτερικούς φθαρμένους χώρους, διορθώνουν φθαρμένα σημεία τοίχων με ζωγραφιές που φαντάζονται με θέματα κυρίως από την φύση και από τις ιδέες των μικρότερων τάξεων (όπως Α΄, Β΄, Γ? και Δ? δημοτικού), κατασκευές από ανακυκλώσιμα υλικά (χαρτί, πλαστικό, αλουμίνιο) με θέμα τα παιχνίδια των ονείρων μας, τα παιδιά ονειρεύονται, μελετούν «νέα μέσα» για την έρευνα και παρουσίαση όπως η ψηφιακή φωτογραφία, δημιουργούν και συνεργάζονται, δοκιμάζουν υλικά και ελέγχουν επιφάνειες- μεγέθη, προβάλουν σκέψεις και συνθέτουν.
Τα παιδιά έχουν ήδη φυτέψει το δικό τους «υιοθετημένο κηπάκι» δίπλα στο νηπιαγωγείο, γνωρίζουν για την κομποστοποίηση αποβλήτων και τον σεβασμό κατανάλωσης χαρτιού, φροντίζουν την τάξη τους.