Επίσκεψη στο ΚΠΕ Νάουσας από τη ΣΤ τάξη

Στο πλαίσιο του προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης  «Τριπόταμος το ποτάμι μας» που υλοποιούμε με την ΣΤ΄ τάξη του σχολείου μας , επισκεφτήκαμε την Πέμπτη 8 Οκτωβρίου 2015 το Κ.Π.Ε. Νάουσας  και περπατήσαμε  στο περιβαλλοντικό μονοπάτι τηςΑράπιτσας, στον Άγιο Νικόλαο.

Αρχικά επισκεφτήκαμε το ΚΠΕ όπου μας έγινε ενημέρωση σχετικά με το πρόγραμμα που θα συμμετείχαμε και στη συνέχεια πήγαμε στον Άγιο Νικόλαο όπου και χωριστήκαμε σε δύο ομάδες. Παρατηρήσαμε την πλούσια φυτική βλάστηση  του παρόχθιου δάσους του Αγίου Νικολάου, βγάλαμε φωτογραφίες, καταγράψαμε τα είδη , τα συγκρίναμε, μάθαμε για τον προσανατολισμό μέσα στο δάσος, αναζητήσαμε τους σπόρους των φυτών, συλλέξαμε λίγους σπόρους για να τους μεταφυτέψουμε, γευτήκαμε καρπούς του δάσους, αναζητήσαμε βιοδηλωτικά ίχνη, καταγράψαμε  την ποιότητα του νερού παρατηρώντας τους βενθικούς οργανισμούς,  βρήκαμε  την ηλικία  δέντρων, βγήκαμε φωτογραφίες, ανακαλύψαμε τις σαλαμάνδρες τους δάσους που όπως μάθαμε  θεωρούνται από τα ελάχιστα προϊστορικά ζώα που έφτασαν ως τις μέρες μας. Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να επισκεφτούμε τις εγκαταστάσεις άγριων ζώων του Δασαρχείου Νάουσας καθώς απ? ότι μάθαμε δεν υπάρχει πλέον το επαρκές προσωπικό κι έτσι την ώρα που πήγαμε δεν υπήρχε κάποιος υπεύθυνος για να μας υποδεχθεί. Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν και περιμένουν με ανυπομονησία την επόμενη εξόρμηση στη φύση.

Ευχαριστούμε τα μέλη του ΚΠΕ Νάουσας για την εκπαιδευτική δραστηριότητα.