Λειτουργία του Ολοημέρου Προγράμματος των Ενιαίου Τύπου Δημοτικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2016-2017

Αγαπητοί γονείς,

Ύστερα από την καθιέρωση και λειτουργία από την επόμενη σχολική χρονιά του Νέου Ενιαίου Τύπου Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου, θέλουμε να σας γνωρίσουμε τα παρακάτω:

1.- Το πρόγραμμα του Ολοημέρου, για όσους επιθυμούν να εγγραφούν, έχει ως εξής:

Λήξη πρωινού προγράμματος 13.15΄

Ολοήμερο Πρόγραμμα

1η ώρα (13:20 ?14:00): σίτιση

2η ώρα (14:15 ? 15:00) μελέτη ? προετοιμασία

3η ώρα (15:15 ? 16:00): επιλογή διδακτικού αντικειμένου (Πληροφορική, αθλητισμός, αγγλικά, εικαστικά, Θεατρική Αγωγή, μουσική, κ.λ.π.)

2.- Η έναρξη του Ολοήμερου Προγράμματος θα ξεκινά αμέσως μετά τη λήξη του πρωινού προγράμματος 13:20.

3.- Η φοίτηση των μαθητών που εγγράφονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα  είναι υποχρεωτική.

4.- Στη συγκρότηση των τμημάτων του λαμβάνεται υπόψη η δηλωθείσα ώρα αποχώρησης των μαθητών που αναγράφεται στη σχετική υπεύθυνη δήλωση των γονέων / κηδεμόνων κατά την εγγραφή τους, η οποία παραμένει ίδια μέχρι τη λήξη του διδακτικού έτους.

5.- Ενδιάμεση αποχώρηση των μαθητών μπορεί να γίνεται μετά το τέλος της 2ης ώρας του Ολοήμερου Προγράμματος (15:00), εφόσον έχει δηλωθεί στη σχετική υπεύθυνη δήλωση.

6.- Το ωράριο λειτουργίας του Ολοήμερου Προγράμματος ισχύει και παραμένει το ίδιο μέχρι τη λήξη του διδακτικού έτους.

7.- Η αποχώρηση των μαθητών γίνεται με ευθύνη του εκάστοτε υπευθύνου λειτουργίας του Ολοήμερου Προγράμματος, ο οποίος αποχωρεί μετά τη λήξη του.(16:00).

8.- Δύναται να συγκροτείται τμήμα Πρόωρης Υποδοχής μαθητών (7:00-8:00) όταν υπάρχει σχετική ανάγκη και ικανός αριθμός μαθητών.

9.- Προϋποθέσεις εγγραφής είναι η προσκόμιση των παρακάτω εγγράφων και από τους δύο γονείς:

• Βεβαίωση του φορέα εργασίας (για εργαζομένους) ή κάρτα ανεργίας (για ανέργους)
  • Για ελεύθερους επαγγελματίες, αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα, π.χ. ΟΑΕΕ ή ΟΓΑ.

Από τις παραπάνω προϋποθέσεις εξαιρούνται οι γονείς/κηδεμόνες που ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες (μαθητές πολυτέκνων/μονογονεϊκών οικογενειών, με χρόνιες παθήσεις γονέων κ.τ.τ.)

Αίτηση εγγραφής μπορείτε να προμηθευτείτε από το σχολείο ή από την ιστοσελίδα http://5dim-veroias.ima.sch.gr

Αιτήσεις γίνονται δεκτές έως την Τρίτη 21 Ιουνίου 2016.

Ο διευθυντής του σχολείου

Χαιριστανίδης Ελευθέριος