3η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Με αφορμή την 3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού το 5ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας διοργάνωσε ποικίλες αθλητικές δραστηριότητες και παιχνίδια με κοινό θεματικό άξονα «Νοιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους»

Αναγνωρίζοντας τη συμβολή του αθλητισμού στην προώθηση στάσεων, αξιών και δεξιοτήτων δώσαμε την ευκαιρία σε όλους τους μαθητές να συμμετάσχουν σε ενδιαφέροντα αθλήματα, να συνεργαστούν, να αγωνιστούν δίκαια, να χαρούν.

Συμμετείχαν ανά τάξη σε όλα τα αγωνίσματα στίβου,σε δρομικά παιχνίδια, καθώς και σε αγώνες ποδοσφαίρου και μπάσκετ χωρίς το άγχος τη νίκης παρά μόνο με τη χαρά της συμμετοχής.

Μέσα από τις αθλητικές δραστηριότητες και τα παιχνίδια μεταφέρθηκε το μήνυμα της βελτίωσης της φυσικής κατάστασης, της καλλιέργειας της ευεξίας,της εμπιστοσύνης,της συνεργασίας,του σεβασμού και της ευγενούς άμιλλας.

Γιατί ο αθλητισμός δεν είναι νίκες και ήττες αλλά δικαίωμα και τρόπος ζωής.!!!!

Μπράβο σε όλα τα παιδιά του σχολείου μας.!!!!!

Στο τέλος των δραστηριοτήτων απονεμήθηκε σε κάθε μαθητή ένας έπαινος συμμετοχής.

Για τον συντονισμό και την υλοποίηση της δράσης αυτής υπεύθυνοι ήταν οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής Ιωαννίδου Αννίτα και Στεφανάκης Γεώργιος σε συνεργασία με όλους τους εκπαιδευτικούς του σχολείου.

Φωτογραφικό υλικό των όσων διαδραματίστηκαν στις 4 Οκτωβρίου 2016 στο ΕΑΚ Βέροιας.

dsc06681-m dsc06670_m dsc06651_m dsc06646_m dsc06629_m dsc06626_m dsc06606_m dsc06603_m dsc06597_m dsc06585_m dsc06571_morf dsc06581_m