Επίσκεψη στην εβραϊκή συναγωγή & στα στενά της Μπαρμπούτας

Την Παρασκευή 4 -11 -2016, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί της Δ Τάξης επισκεφτήκαμε την Εβραϊκή Συναγωγή, το Ορτά Τζαμί,τη συνοικία της Μπαρμπούτας με τα σοκάκια της  και την περιοχή του Τριποτάμου στα Πλαίσια του προγράμματος της Ευέλικτης Ζώνης «Τουριστικός Οδηγός της Βέ

ροιας».

Στην Εβραϊκή Συναγωγή οι μαθητές ενημερώθηκαν από τον κ. Λιόλιο Γεώργιο για την ιστορία  της Συναγωγή  και απάντησε στις απορίες των μαθητών που δημιουργήθηκαν.

Στη συνέχεια περπατήσαμε στην εβραϊκή γειτονιά και παρατηρήσαμε τα παλιά αρχοντικά της περιοχής.

Επισκεφτήκαμε το Ορτά Τζαμί και οι μαθητές έμαθαν την ιστορία του.  Οι μαθητές παρατήρησαν την κατάσταση στην οποία βρίσκεται σήμερα το τζαμί και εξέφρασαν την απορία τους  για αυτό.

Στο τέλος περπατήσαμε δίπλα στον Τριπόταμο μέχρι τη γέφυραΚαραχμετ.

Οι μαθητές γύρισαν στο σχολείο πλούσιοι σε εμπειρίες και γνώσεις.

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Λιόλιο και την κ. Μέσκα για την ξενάγηση τους στην Εβραϊκή Συναγωγή.