Διενέργεια Self Test από Δευτέρα 4 Απριλίου 2022: Ένα (1) Self Test την εβδομάδα-Διάθεση Self Tests

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

με νέα νέα ενημέρωση που εξέδωσε το υπουργείο Παιδείας τα selftests μαθητών/τριων και εμβολιασμένων εκπαιδευτικών, στο εξής μειώνονται από δύο (2) σε ένα (1) την εβδομάδα,από  ΔΕΥΤΕΡΑ  04/04/2022

Μαθητές/τριες και εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί θα εισέρχονται στις σχολικές τάξεις έχοντας υποβληθεί σε έναν αυτοδιαγνωστικό έλεγχο εβδομαδιαίως, ο οποίος θα πραγματοποιείται έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο την Τρίτη.

Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη μετά από διακοπές εβδομάδα λειτουργίας κάθε σχολικής μονάδας, ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την πρώτη ημέρα προσέλευσης στη σχολική μονάδα.

Επίσης, μέχρι και την Τρίτη 5 Απριλίουοι μαθητές όλων των βαθμίδων, εμβολιασμένοι και μη, καθώς και οι εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί, θα μπορούν να προμηθευτούν από  τρία (3) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) tests από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των ημερών από 4 Απριλίου έως και 15 Απριλίου 2022, αλλά και για την επιστροφή από τις διακοπές του Πάσχα, από 2 Μαϊου έως και 6 Μαϊου 2022.

Οι ημερομηνίες που μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί θα υποβάλλονται σε αυτοδιαγνωστικό έλεγχο και θα καταχωρίζουν τη δήλωση και το αποτέλεσμα στηνπλατφόρμα edupass.gov.gr, από την οποία εκδίδεται και η Σχολική Κάρτα για COVID-19 είναι:

• Δευτέρα 4 Απριλίου
  • Δευτέρα 11 Απριλίου