Επίσκεψη στο ” Σπίτι των Βλάχων Βέροιας”

Στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας,”Μουσεία-λαογραφία – παράδοση”, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί της Β’ τάξης του 5ου δημοτικού σχολείου, επισκέφθηκαμε το ” Σπίτι των Βλάχων Βέροιας”. Εκεί μας περίμεναν μέλη του Συλλόγου Βλάχων, όπου μας ξενάγησαν στο χώρο. Είδαμε παραδοσιακες φορεσιές, σπάνια κειμήλια, αντικείμενα και εργαλεία από την πολιτιστική κληρονομιά των Βλάχων Βέροιας. Στο ισόγειο του παλιού πέτρινου σπιτιού, ενημερωθήκαμε από τα μέλη του Συλλόγου, για τις πλούσιες δράσεις που γίνονται με στόχο την ανάδειξη της πολιτισμικής παράδοσης των Βλάχων. Ευχαριστούμε θερμά για την υπέροχη ξενάγηση και φιλοξενία τουςκ. Τ. Γκαλαΐτση, κ. Τ. Γεωργίου, την κ. Τ. Πίσκου, τους κ. Κ. Γκάλαβο και κ. Μ. Βέρο.
Με εκτίμηση οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’τάξης και οι εκπαιδευτικοί Π. Παναγιωτίδης, Χ. Δρογούτη και Α. Πετρίδου.