ΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ ΤΗΣ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΟΥ ΠΟΝΤΟΥ

Την Πέμπτη 19 Μαΐου , ημέρα μνήμης για την Γενοκτονία των Ποντίων, το σχολείο μας , όπως κάθε χρόνο μέσα από μια όμορφη εκδήλωση , τίμησε την μέρα αυτή. Τηρώντας όλα τα μέτρα , λόγω της πανδημίας,  τα παιδιά των 3 τμημάτων της έκτης τάξης , απήγγειλαν ποιήματα, διάβασαν πεζά κείμενα αφιερωμένα στην μνήμη των Ελλήνων του Πόντου, τραγούδησαν σχετικά με την ημέρα αυτή. Η. κ. Ελπίδα Μαραντίδου μέσα από σχετική ομιλία, τόνισε τη σημασία  να μείνει ζωντανή η μνήμη όλων των Ελλήνων του Πόντου, ο ηρωισμός τους και ο αγώνας τους. Ο διευθυντής, και ο Σύλλογος διδασκόντων ευχαριστεί ιδιαίτερα τις μαθήτριες της έκτης τάξης Παπαδοπούλου Ελένη και Γεωργιάδου Εμμανουέλλα , οι οποίες συνόδευσαν με την ποντιακή λύρα , τα τραγούδια που ακούστηκαν από τους μαθητές.