Σχολή Γονέων

Η Σχολική Μονάδα σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 5ου δημοτικού Σχολείου Βέροιας λειτούργησε σχολή γονέων, μέσω προγράμματος της Γενικής Γραμματείας Δια Βίου Μάθησης, του Ιδρύματος Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.
Το πρόγραμμα που υλοποιήθηκε ήταν διάρκειας  25 ωρών σε διάστημα 10 εβδομάδων το σχολικό έτος 2013- 14.

Η Σχολή Γονέων λειτουργεί και για το σχολικό έτος 2014- 15. Οι συναντήσεις πραγματοποιούνται κάθε Παρασκευή από 19:30 έως 21:00 σε αίθουσα του ισογείου του 5ου Δημοτικού Σχολείου.

Το εν λόγω έργο εντάσσεται στην Ειδική Υπηρεσία Διαχείρισης Ε.Π (Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση) του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων με τίτλο Πράξεων «Σχολές Γονέων ΑΠ7, ΑΠ8 και ΑΠ9» και συγχρηματοδοτείται από το Ε.Κ.Τ. (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και το Ελληνικό Δημόσιο.