Φτιάχνουμε ένα διαφορετικό ψωμί

BREADΦτιάχνουμε  ένα διαφορετικό ψωμί!!!

Την Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου 2015 επισκέφθηκε το σχολείο μας η κ. Κακάνη Ευτυχία, στο πλαίσιο υλοποίησης του προγράμματος «Ψωμί η ευλογημένη τροφή» που υλοποιείται από το Β2 τμήμα με την εκπαιδευτικό Μαστρογιάννη Αικατερίνη Η επίσκεψη εντάσσεται  στις δράσεις του θεσμού του «κοινωνικού σχολείου». Στη δράση συμμετείχαν και τα Β1, Β3 τμήματα με τις εκπαιδευτικούς Σαββίδου Γεσθημανή και Μπαρμπαρούση Μαρία.
Η κ. Ευτυχία έδειξε στα παιδιά της Δευτέρας τάξης πώς και γιατί φτιάχνουμε πρόσφορο, εξηγώντας στα παιδιά ότι  το πρόσφορο είναι ένα δώρο από εμάς για το Θεό.
Στην συνέχεια οι μαθητές παρακολούθησαν με πολλή  προσοχή και ενδιαφέρον και συμμετείχαν στη διαδικασία παρασκευής του Άρτου. Ο άρτος γίνεται πανεύκολα και είναι πεντανόστιμος.
Ο Άρτος που παρασκευάστηκε, πήγε  από τους μαθητές μας στην εκκλησία  την ημέρα των Τριών Ιεραρχών. Στο τέλος της Λειτουργίας ο άρτος μοιράστηκε στους μαθητές σαν αντίδωρο.