Άσκηση αντιμετώπισης σεισμικού κινδύνου

Την, Δευτέρα 2 seismosΜαρτίου 2015, στο τελείωμα της 2ης ώρας του προγράμματος πραγματοποιήθηκε η προγραμματισμένη άσκηση αντιμετώπισης σεισμικού κινδύνου.

Πριν την άσκηση, οι εκπαιδευτικοί πραγματοποίησαν στις αίθουσες  επίδειξη του ορθού τρόπου κάλυψης του σώματός τους κάτω από το θρανίο στην συνέχεια  ενημερώθηκαν οι μαθητές για το χαρακτηριστικό ήχο που θα σημάνει την έναρξη και τη λήξη της άσκησης, για το χώρο συγκέντρωσης, τις διαδρομές όδευσης και τη διαδικασία εκκένωσης του κτιρίου  σύμφωνα με το σχέδιο διαχείρισης κρίσεων. Η ενημέρωση για τους μαθητές αυτούς θα συνεχιστεί και την τρέχουσα εβδομάδα με αξιοποίηση των ωρών του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης, προκειμένου να εμπεδωθεί μια λειτουργική και ασφαλής συμπεριφορά στην αντιμετώπιση της διαδικασίας της άσκησης και εν γένει του φαινομένου, αν αυτό προκύψει.

Η άσκηση  χρονομετρήθηκε προκειμένου να αξιολογηθεί η αποτελεσματικότητά της και να γίνουν οι απαιτούμενες προσαρμογές στο μέλλον.