2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

αφορμή την 2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού το 5ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας διοργάνωσε ποικίλες αθλητικές δραστηριότητες και παιχνίδια με κοινό θεματικό άξονα «Σχολικός Αθλητισμός ? Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα».
Αναγνωρίζοντας τη συμβολή του αθλητισμού στην προώθηση στάσεων, αξιών και δεξιοτήτων δώσαμε την ευκαιρία σε όλους τους μαθητές να συμμετάσχουν σε ενδιαφέροντα αθλήματα, να συνεργαστούν, να αγωνιστούν δίκαια, να χαρούν.Ο απώτερος σκοπός είναι η επαφή με τα Ολυμπιακά ιδεώδη τα οποία αναφέρονται σε αρχές και αξίες όπως :
α) η ευγενής άμιλλα ( ευ αγωνίζεσθαι)
β) η ισότητα
γ) η αλληλεγγύη
δ) η συναδέλφωση και η ειρήνη
ε) η επιδίωξη, όχι τόσο υλικών αλλά, πρωτίστως, ηθικών και ψυχικών απολαβών.
Μέσα από τις αθλητικές δραστηριότητες και τα παιχνίδια καλλιεργήθηκε η εμπιστοσύνη, η συνεργασία και ο σεβασμός.
Για τον συντονισμό και την υλοποίηση της δράσης αυτής υπεύθυνοι ήταν οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής Ιωαννίδου Αννίτα, Πλιάχα Κατερίνα και Στεφανάκης Γεώργιος σε συνεργασία με όλους τους εκπαιδευτικούς του σχολείου.
Κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων πραγματοποιήθηκαν κατά τάξη οι παρακάτω κινητικές δραστηριότητες
Α΄ τάξη
Σκυταλοδρομία με μεικτές ομάδες (χαμηλά εμπόδια)
Β΄ τάξη
Παιχνίδι συνεργασία και δημιουργία από κάθε ομάδα της ολυμπιακής σημαίας με στεφάνια
Γ΄ τάξη
Άλμα εις μήκος χωρίς φόρα
Δ΄ τάξη
Ταχύτητες 50μ.
Ε΄ τάξη
Άλμα εις μήκος με φόρα
ΣΤ΄ τάξη
Άλμα εις ύψος (τεχνική ψαλίδι)
Σφαιροβολία (σφαίρα με μικρότερο βάρος)
Στο τέλος των δραστηριοτήτων απονεμήθηκαν στα παιδιά μετάλλια και στεφάνια ελιάς (κότινοι).
Φωτογραφικό υλικό των όσων διαδραματίστηκαν στις 7 Οκτωβρίου 2015 στο ΕΑΚ Βέροια