Επαναλειτουργία σχολικών μονάδων από Δευτέρα 10 Ιανουαρίου 2022

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Σας ευχόμαστε ολόψυχα «Χρόνια Πολλά», «Καλή Χρονιά», με υγεία

προσωπική – οικογενειακή και μόνο ευτυχισμένες στιγμές !!!

Με απόφαση του Υπουργείο Παιδείας η επαναλειτουργία των σχολικών μονάδων θα γίνει την Δευτέρα 10 Ιανουαρίου 2022, με τροποποίηση των ήδη υπαρχόντων υγειονομικών μέτρων, για την πανδημία COVID-19.

Πιο συγκεκριμένα, τρεις είναι οι σημαντικότερες αλλαγές που συντελούν στην εντατικοποίηση των ελέγχων:

Σύμφωνα με τα νέα μέτρα:

1. Self tests  κάνουν όλοι/ες μαθητές/τριες, εκπαιδευτικοί και το υπόλοιπο προσωπικό της σχολικής μονάδας και οι εμβολιασμένοι και οι νοσήσαντες.
  2. Έως και το Σάββατο 8 Ιανουαρίου 2022, μπορείτε να προμηθευτείτε δωρεάν πέντε (5) self tests, για τις επόμενες δύο εβδομάδες. Από τα 5 tests, τα 3 θα γίνουν την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας (10/1 – 15/1) και τα 2 την επόμενη εβδομάδα (17/1-21/1).
  3. Για την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας (10/1 – 15/1), κάνετε τα tests ως εξής:                              1ο test: Κυριακή   9/1                                                                                                                          2ο test: Δευτέρα 10/1                                                                                                                         3ο test: Πέμπτη  13/1
  4. Από την επόμενη εβδομάδα, τα self tests, γίνονται όπως και πριν, δηλαδή κάθε Δευτέρα και κάθε Πέμπτη, ώστε να ελέγχονται στο σχολείο κάθε Τρίτη και Παρασκευή πρωί.
  5. Καλό είναι τα self tests να γίνονται απόγευμα και είναι υποχρεωτική η δήλωση των self tests στην πλατφόρμα  edupass.gov.gr
  6. Σε περίπτωση κρούσματος, ενημερώνεται το σχολείο και όλοι/ες που ήρθαν σε επαφή με το κρούσμα υποβάλλονται σε tests ως εξής: (α) οι ανεμβολίαστοι και νοσήσαντες μαθητές υποβάλλονται σε rapid test την 1η & 5η μέρα, ενώ την 2η, 3η και 4η μέρα, υποβάλλονται σε self test και (β) οι εμβολιασμένοι μαθητές υποβάλλονται μόνο σε self test την 1η, 3η & 5η ημέρα.

Αγαπητοί γονείς,

Στη σύνθετη αυτή κατάσταση που βιώνουμε, είναι μονόδρομος η ευσυνείδητη τήρηση των συγκεκριμένων μέτρων, για τη διασφάλιση της υγείας όλων μας. Η συνεργασία όλων των μερών, θα δώσει στα παιδιά μας αυτό που τους αξίζει.

Χαιριστανίδης Ελευθέριος